- Teacher: Константин Казаков
Лекторът доцент д-р Груди Ангелов притежава необходимия опит в научно-преподавателската и организационната дейност във висшето образование. Защитава докторска дисертация по специалност „ Национална сигурност“ 17.07.2018 г на тема: „Концептуален модел на системата държавност-сигурност“. Автор е на монографията „ Държавност и национална сигурност“, има повече от 35 публикации в сферата на националната сигурност и военното дело. Ръководил е и е участвал в наши и международни изследователски проекти. Като ректор на ВА „Г. С. Раковски” е бил член на съвета на ректорите на ВУ в България (2016 – 2022 г.), а от 2019 до март 2022 г. е бил член и на управителния съвет на същия. Също така е бил член на Senior Advisory Committee (2016 – 2022 г.) на Консорциума на военните академии и отбранителни институти на НАТО и държавите от Договора за партньорство за мир. Oт 2018 година е член на управителния съвет на браншовата организация „Електромобилност“.
Реферат на дисциплината
Целта на дисциплината е да даде на обучаемите квалификация за Концепциите и моделите на съвременната среда за сигурност и държавата. Получената квалификация дава на обучаемите необходимите знания и професионални компетенции за изпълнение на мениджърски и управленски дейности. С обучението по дисциплината се допълват и разширяват професионалните им знания, умения и способности, необходими за изпълнение на управленски функции и длъжностни задължения, на всички нива на организационните йерархии в системата на мениджмънт и управление на организациите.
Обект на разглеждане в дисциплината са същността на държавата и държавността , техните характеристики и функции, както и законите, процесите, тенденциите и особеностите на мениджмънта на производството на информационни продукти и услуги.
Предмет на разглеждане в дисциплината са знанията, технологиите и инструментите, които трябва да бъдат усвоени за придобиване на нова квалификация в областта на организационния мениджмънт.
Усвоени знания, умения, компетенции (цели)
Обучението по дисциплината дава квалификация и експертна компетентност, както следва:
Знания за: състоянието, характеристиките и тенденциите на развитие на Държавата и държавността, Концепциите и моделите на съвременната среда за сигурност; концепциите и моделите на организационния мениджмънт; циклите, моделите, процесите, методите и инструментите на Концепциите и моделите на съвременната среда за сигурност и основните положения на теорията на управлението на информационните инициативи; добрите практики в областта на анализа, оценката и решаването на проблемите на Концепциите и моделите на съвременната среда за сигурност.
Умения за: търсене, откриване и използване на новите тенденции в Концепциите и моделите на съвременната среда за сигурност, с цел – повишаване на ефективността на организационния мениджмънт; откриване, определяне и използване на подходящи съвременни методи и инструменти за Концепциите и моделите на съвременната среда за сигурност; допълване и развиване на моделите на организационния мениджмънт; оценка, анализ и управление на информационните услуги с използване на модерни информационни технологии; бързо и адекватно реагиране на промените в организационния мениджмънт; разграничаване, идентифициране и посочване на подходящи управленски мерки за преодоляване на проблемите в организационния мениджмънт и гарантиране на неговата непрекъснатост, продуктивност и ефективност.
Способности за: концептуално мислене в сферата на организационния мениджмънт; откриване и разбиране на нови процеси в организационния мениджмънт; анализ и изработка на оперативна концепция, системен проект и изисквания за разработка и внедряване на системи за мениджмънт на информационните продукти и услуги; целенасочено действие и успешно реагиране на инциденти в сферата на Концепциите и моделите на съвременната среда за сигурност.
Експертна компетентност в областта на Концепциите и моделите на съвременната среда за сигурност, включваща усвоените знания, формираните умения, развитите способности, личните позиции, отношения и ценностни ориентири, осигуряващи ефективно поведение, съответстващо на изискванията на заеманата длъжност.
Връзката на дисциплината с други учебни дисциплини се проявява в контекста на стратегическото ръководство, лидерството, концепциите, политиките и технологиите на изграждане на системи за подпомагане вземането на решения в сферата на организационния мениджмънт.
Тематичния обхват е определен така, че да се създадат необходимите предпоставки за изграждане на нова, разработена според изискванията на потребителя, квалификация, отговаряща на нарастващите изисквания за качество и ефективност на служителите на всички нива на управленската йерархия на системата на организационния мениджмънт.
Съдържанието на дисциплината е подредено съгласно логическата свързаност на представените в него знания. То е съкратено, сбито изложение на същността и съдържанието на Концепциите и моделите на съвременната среда за сигурност, представено в учебника на автора на настоящата дисциплина и в редица оригинални текстове на работещи в тази област авторитетни учени и специалисти. Те са целесъобразно подбрани и надлежно цитирани в учебното съдържание, от гледна точка на: (а) тяхната относимост към учебния план на специалността; (б) тяхната актуалност, значимост и приложна стойност за професионалното развитие на обучаемите; (в) тяхната относимост към защитата на националната сигурност, противодействието на престъпността и опазването а обществения ред.
Структурата на съдържанието е взаимосвързана съвкупност от теми, които са развити като самостоятелно разглеждане на даден проблем, при което са сведени до минимум цитиранията и препратките към други теми и учебни дисциплини.
Темите са избрани и включени в съответния модул чрез оценка на тяхната актуалност, значимост, приложна и познавателна стойност, новост и относимост. Подреждането им осигурява последователност, непрекъснатост, адитивност, приемственост, адаптивност и мултипликативност на процеса на усвояване на знанията от обучаемите, с цел - постигане на по-ефикасно развитие на техните компетенции.
10 Начин на преподаване
1. Самостоятелна работа с учебник (извън аудиторни занятия);
2. Лекции (аудиторни занятия) за даване на обяснения и провеждане на дискусии по темите от учебната програма, за подпомагане на работата с учебника и облекчаване на разбирането на основните идеи, концепции и модели, изложени в него;
3. Консултации и събеседвания с автора на учебната дисциплина (извън аудиторни занятия);
4. Самостоятелна работа с допълнителна литература по учебните теми (извън аудиторни занятия).
- Teacher: Груди Ангелов
- Teacher: Цветан Семерджиев