Учебната дисциплина е задължителна за студентите от ОКС „бакалавър” в специалността „Национална сигурност” и  включва: 35 часа лекции и 10 часа упражнения за редовна форма на обучение; 30 часа лекции и 10 часа упражнения за задочна форма на обучение; 13 часа лекции – присъствени занятия (КЛМ) и 32 часа работа в интернет (КСР) за дистанционна форма на обучение. Курсът от лекции третира основни моменти от теоретическите и практическите проблеми на концепциите, стратегиите и методиките за разработване на стратегии за национална сигурност. Учебната дисциплина е обособена в четири модула:

·       Първи модул: Концептуални основи на системата „държавност-национална сигурност“

·       Втори модул: Националната мощност-базова характеристика на концептуалния модел на системата държавност национална сигурност

·       Трети модул: Измерване на националната мощ

·       Четвърти модул: Военната мощ–неразделна част от национална-та мощ на съвременната държава.

Целта на учебната дисциплина е да се разшири професионалната квалификация на студентите, подготвяни за ръководители от средните и висшите управленски нива в организационните структури в сферата на националната сигурност за публичния и частен сектори, на икономиката както в страната така и в чужбина, чрез придобиване на нови знания, умения и способности, необходими за изпълнение на функции и задължения на длъжностите, които ще заемат след завършване на УниБИТ.

Целта се постига чрез изпълнението на следните основни задачи за придобиване на нови знания от обучаемите за:

·       Концептуални основи на системата държавност – национална сигурност и закономерности на които се подчинява нейното функциониране.

·       Теоретични основи на националната мощ на съвременната държава – базови определения, понятия, аксиоматика и теории.

·       Националната мощ като базова характеристика на системата за защита на националната сигурност.

·       Подходите и методите за измерване на националната мощ. Модел за измерване на националната мощ на съвременната държава.

·       Концептуализация на военната мощ и показатели за нейното измерване.

Очакваният резултат от решаването на формулираните задачи е усвояване на знания, формиране на умения, развиване на способности и придобиване на експертна компетентност, необходими за изпълнение на длъжностни функции и задължения в публични и частни организационни структури на сигурността, както следва:

1. Знания за научни теории, същност, характеристики и функции на съвременната държава.

2. Умения за:

·       търсене, намиране и използване на нови постижения по отношение на теоретичните основи на националната мощ на съвременната държава – базови определения, понятия, аксиоматика и теории;

·       разкриване, определяне и анализ на глобалната, регионална и национална среда за сигурност, допълване и усъвършенстване на моделите за определяне на националната мощ на съвременната държава;

·       използване на методика за оценкана националната мощ на държавите;

·       използване на методика за оценкана военната мощ на държавите;

3. Способности за:

·       концептуално мислене в сферата на системата за защита на националната сигурност;

·       вземане на обосновани решения за промяна на нивото на сигурност на организацията чрез разработване на нови визии, концепции, стратегии и доктрини;

·       успешно реагиране на нови ситуации и нетрадиционни заплахи за сигурността на организацията;

·       целенасочени действия в сферата на повишаване сигурността на организацията;

·       анализ и изработка на концепция, стартегии и доктрини за организационно и национално ниво.

Експертната компетентност в областта на стратегическото ръководство на промяната на сигурността на организацията включваща усвоените знания, формираните умения, развитите способности, личните позиции, отношения и ценностни ориентири, осигуряващи повишаване сигурността на организацията чрез анализ и оценка на рисковете и заплахите, съответстващи на изискванията на заеманата длъжност.